Co s sebou na loď na moře?

Oblečení na plavbu v létě - platí především pro Středomoří

Dalo by se říci, že jachtařské kraťasy nebo boardshortky a tričko by mohlo stačit a někdy tomu tak skutečně je. Nicméně slunce na lodi a na vodě obecně pálí více, silnější vítr a přeháňky či bouřky nejsou výjimkou.

K jachtařským kraťasům (mohou mít vyztuženou zadní část a jsou rychleschnoucí nebo přímo nepromokavé) přibalte také tričko s ochranou proti UV záření s faktorem UPF 50+. Výhodou je, že se nemusíte patlat krémem na opalování.

Nesmíme zapomenout na pokrývku hlavy, nejlépe kšiltovku s delším kšiltem a jisticím páskem proti ulítnutí.

Kvalitní polarizační brýle na ochranu očí, které po delším koukání na třpytivé vlny dokážou pěkně bolet, by také neměly chybět. Brýle by měly být opatřeny páskem proti spadnutí při sklonění. 

Na nohy pak boty, které mají non-marking (tedy nebarvící) podrážku a hlavně nekloužou po vlhké palubě. Dá se jistě koupit jachtařská obuv, která tyto kritéria splňuje, ale nakonec sportovní boty mohou udělat stejnou službu. Rozdíl je, že jachtařská obuv je k těmto účelům přímo určena a také se rychleji vysuší. Nic nezkazíte, když s sebou vezmete jedny nepromokavé ponožky. Nakonec v létě se dá jet i v crocsech. Každopádně nějakou obuv mít na noze je fajn, protože ukopnutý palec na začátku plavby celou plavbu dost pokazí, ne-li zcela znemožní. Holinky můžete v létě nechat doma

Na co by se nemělo zapomenout, je kvalitní jachtařská bunda s vysokým límcem a jachtařské kalhoty. Když přijde nějaká ta silnější přeháňka nebo dokonce bouřka, kvalitní horní vrstva oblečení zabrání rychlému promočení a prochladnutí. Pod bundu jednu mikinu a hned je příjemněji.

Jachtařské rukavice zabrání spálení prstů od lana. V létě na rodinné plavbě asi nepůjde o to kmitat od lana k lanu, ale je dobré mít alespoň nějaké pracovní rukavice na mooringová lana. Víme, v jakém stavu kolikrát lana jsou a rozříznutá ruka od mušle rostoucí na laně také není nic příjemného.

Na jaře a na podzim se dá předpokládat chladnější, deštivější a daleko větrnější počasí. Proto přibalte ještě termo prádlo na nohy i na tělo, tričko s dlouhým rukávem, sinější mikinu, neoprenové jachtařské rukavice, zimní čepici (kulicha), jachtařské holinky a kvalitní teplé ponožky.

Co sebou dále kromě oblečení?

Začneme záchrannou vestou. Pokud jezdíte pravidelně, je dobré mít vlastní automatickou záchranou vestu s náhradní náplní a spouštěčem. Pokud poplujete s dětmi, pořiďte jim vlastní vesty. Nemusí to být hned vesty automatické, ale takové, které jim budou dobře sedět a s límcem, který při pádu do vody drží dítěti hlavu nad vodou.

Nezbytným artiklem je krém na opalování. Hodí se také mít s sebou panthenol, kdyby se opalování vymklo kontrole. Potápěčská maska, šnorchl a ploutve (na jaře a na podzim také neopren) - minimálně jedno takové vybavení by na lodi mělo být. Potopit se zkontrolovat, jak drží loď na kotvě či na bójce, by mělo být samozřejmostí. V neposlední řadě je v létě šnorchlování oblíbenou činností.

A co dále? Kvalitní nůž na přeříznutí lana, nepromokavé pouzdro na doklady a telefon, nabíječku na telefon, šedivou lepicí pásku, kolíčky na prádlo, papírové utěrky do kuchyně, zapalovač s prodlouženým hořákem, čelovku a lampičku na baterky na večerní posezení v kokpitu. Pilot pro danou oblast (pro Jadran je to 888 přístavů a zátok) by měl být na lodi nebo k dispozici v kanceláři charterové společnosti. Pokud ale jezdíte pravidelně do stejné oblasti, není na škodu mít svého. Mayday kartu, kterou dáte/přilepíte na viditelné místo k vysílačce pro případ nouze.

Lékárnička je součástí výbavy každé lodě. Nicméně je dobré mít s sebou alespoň: Fenistil proti bodnutí hmyzem (funguje také na spáleniny), repelent proti komárům, něco proti mořské nemoci (např. Kinedryl), náplast a nůžky, Paralen (Nurofen, Ibalgin) proti případné teplotě a klasikou je jistě černé uhlí. Kapitán by měl mít také přehled o tom, kdo jaké léky v posádce užívá a jak se léky podávají.

Jak s penězi - kartu nebo hotovost? Nejlepší je mít s sebou obojí, tedy kartu i vybranou hotovost pro placení stání na bójkách. Na některých ostrovech na platbu kartou také nejsou vybaveni.

Jistě se nesmí zapomenout na doklady - občanský průkaz nebo cestovní pas (nezapomenout také na děti, pokud cestují s vámi), odpovídající kapitánský průkaz a alespoň jeden člen posádky musí mít také průkaz radiotelefonisty.

Přejeme šťastnou plavbu a jen dobrý vítr!

Za tým KWS Petr Ciboch

Oblečení a vybavení na loď můžete zakoupit v naší prodejně na adrese Lidická tř. 1277/252, 370 07 České Budějovice

Nebo na našem e-shopu