Plavba na vodopády do Skradinu

1. den, sobota:

Zadar - zátoka Zaklopica

V sobotu v den nalodění z mariny v Zadaru kurzem JV zadarským kanálem cca 12 nm na konec ostrova Pašman, kde na jeho východní straně můžete stát na bójce v zátoce Zaklopica. Pokud je zátoka plná dá se kotvit severozápadně hned u vjezdu do zátoky (zde jste chráněni pouze před západním větrem, můžete čekat silnější provoz hned po ránu, takže to bude u snídaně více houpat). Cestou do zátoky snad jen zvýšenou opatrnost při průjezdu kanálem u obce Pašman na stejnojmeném ostrově - místo je užší se silnějším proudem a větším provozem - klidnější, ale o něco málo delší je plavba východně od ostrova Babac směr Biograd na Moru a Zaklopica. Cena za stání v zátoce Zaklopica je na bóji 20 HRK/m (naposledy s Bavarií Cruiser 37 v roce 2020). Zátoka je dobře chráněná před všemi směry větrů, krom Bóry. Před Bórou je třeba se schovat hodně při krajích zátoky! Avšak před silnější Bórou bych raději zvolil přístav ve městě Biograd na Moru - marina Kornati a tam se přivázal pevněji (severně 2,7 nm od zátoky Zaklopica). V prostřední části zátoky bezpečně zastavíte i s lodí o délce 51 ft. Při krajích je zátoka mělčí 37 ft nemá problém. Velmi oblíbené místo = hodně lodí. Pokud vybírá za stání mladý kluk je to OK. Pokud je tam starej je třeba trošku důrazněji byť s úsměvem říci, jak je vaše loď dlouhá - pán má totiž tendenci z 11 m dělat hned 15 m. Druhý den dopoledne, pokud si stání protahujete až přes oběd začíná dost "prudit", abyste se vydali dále a uvolnili tak místo pro další lodě - no, to se dá i pochopit, byznys je byznys.

2. den, neděle:

zátoka Zaklopica - Murter zátoka Koširina

Ze zátoky Zaklopica dále na ostrov Murter, zátoka Koširina cca 10 nm JV kurzem. Stání na kotvě. Taková odpočinková zastávka na koupání a jídlo. Zátoka chráněná před SZ větry a před Bórou naopak před Jugem se moc neschováte.

Murter zátoka Koširina - Prvić Luka

Ze zátoky Koširina cca 10 nm směrem JV a posléze VVJ na ostrov Prvić do obce Prvić Luka. Zde jsou mooringová stání i bójové pole. Vcelku oblíbená dobře chráněné místo (kromě Juga), takže je třeba zde být dříve. Pokud je obsazeno dá se kotvit JV před kamennou hrází přístavu. Jen pozor na Jadrolinii, která tam má na konci hráze zastávku!! 

3. den, pondělí:

Prvić - Skradin (NP Krka)

Z Prviče východně do ústí řeky Krka, po které se vyvezete až do Skradinu cca 13 nm. Ustí řeky je poměrně úzké, pozor na velké lodě. Ty opravdu velké nákladní lodě zaplouvající do, nebo vyplouvající z průmyslového přístavu v Šibeniku mají většinou doprovod, který vás upozorní. Hned v ústí řeky Krky je pevnost Sv. Nikola z 15. stol., dále poplujete kolem města Šibenik, pod mostem přes, který vede dálnice na Makarskou, kaňonem až na Prukljanské jezero přes něj dále po řece Krka až do Skradinu. V kaňonu pozor na omezenou rychlost 6 kn - rádi zde rychlost měří! Zároveň pozor na velké jachty, které ne vždy zahoukají!

Ve Skradinu na vás čeká ACI marina Skradin s muringovými stáními. Bójové pole, které je součástí mariny, cena 40 kn/m. Menší, ale moderní a čisté toalety. Když je všude plno, toleruje se stání na kotvě před Skradinem. Vše dobře chráněno před větry kromě Bóry. Ve městě jsou restaurace a obchod.

Výlet do NP Krka na vodopády. Výletní lodí za 200 kn/osoba (na dinghy to nezkoušejte, pro všechny jiné, než výletní lodě platí zákaz) nebo pěšky či na kole (jsou zde půjčovny).

www.np-krka.hr 

4. den, úterý:

Skradin - ...

Ze Skradinu je na cestě zpět více možností kde zakotvit, záleží jak jste na tom s vodou a lodními akumulátory, které je dobré alespoň jednou za týden dobít a to nejlépe v polovině týdne. Ale možná jste ve Skradinu využili marínu a vše máte doplněno.

Tribujn je nádherná, pokud máte štěstí a bude volno na městském mole vystoupíte z lodi přímo do kavárny a to doslova! Pokud je však větrno celkem dost to tady houpe molo není moc chráněné, ale stání je s elektřinou a muringy. Kotvit v Tribunji v maríně lze, bude to dražší a nejspíš vás brzy ráno probudí hluk a vlnění od rybářských lodí.

Tijat je dobře chráněná zátoka s bójkami dobré tedy na koupačku. Cena 30 kn/m. Kotvení je povoleno před bójovým polem pokud jsou bóje plně obsazené.

Zlarin malá příjemná vesnice, muringová stání s elektřinou a vodou, dobrou restaurací a je zde i malý supermarket.

Každopádně je zvolený cíl cca 15 nm a to je s dětmi na hraně únosnosti - zase záleží na počasí a jak dobře se pluje.

5. den, středa:

... - Murter zátoka Čigrada

Pátý den plavba na Murter, dobré zkušenosti mám se stáním na bójce v zátoce Čigrada i když se v osmičkách (888 přístavů a zátok - pilot pro Choravstko) uvádí hlasitá hudba do noci. Pokud jdete na jídlo do některé z restaurací je stání v ceně jídla. Pokud ne platili jsme s Bavarií Cruiser 37, 150 kn bez račúnu (rok 2020). Příjemné místo na koupání. Z místa předchozího stání je to sem 13 nm. 

6. den, čtvrtek:

Murter - Vrgada

Ze zátoky Čigrada asi 6 nm NW směrem na koupačku na ostrov Vgáda na koupačku. Vrgáda je oblíbeným místem na koupání a to i s dětmi. Ostrov je spojen mělčinou s malým ostrůvkem Artina. Jsou zde písčité pláže. Jedna je ohraničená bezpečnostními bójkami. Stání na bójce, když přijedete včas. Jinak se stojí na kotvě. Na noc se dá zůstat na Vrgádě, ale není chráněná před větry, přesunul bych se tedy do zátoky Zaklopica, tedy na začátek plavby. Pokud si chcete dát procházku po městě s dobrým jídlem v restauraci, tak to natáhněte z Vrgády až do mariny Kornati ve městě Biograd na moru. Cože je cca 10 nm kurzem na NW.

7. den, pátek:

Zaklopica nebo Biograd na moru - Zadar

Poslední den plavby zadarským kanálem do Zadaru do domovské maríny. Je to stejná cesta jako den první akorát obráceně 😉 Cestou může být koupačka v zátoce na ostově Babac nebo v zátoce u obce Pašman (Lučina beach).

Přeji příjemnou plavbu a dobrý vítr!

Petr Ciboch