Plavba s dětmi z chorvatského Zadaru

Plavba s dětmi ze zátoky do zátoky na plachetnici Bavaria Cruiser 34 v červenci 2022 (ceny níže jsou tedy vázány na délku 10 m) Trasa: Zadar - Muline, Ugljan - Sakarun, Dugi otok - Veli Iž - Vodenjak, Mali Iž - Zaklopica, Pašman - Zadar

  • 1. den - sobota: domovská marína v Zadaru - zátoka Muline, Ugljan (severní část). 10 nm. Bójka 225 HRK (zde správce bojového pole bral naší B34 jako 9 metrovou - ne všude se vás v Chorvatsku snaží natáhnout). Klidná zátoka. Je návětrná na severní až západní směry větru. Pokud by byl vítr z těchto směrů silnější a stání na bójce nepohodlné můžete zakotvit v zátoce Južna luka, která je dalo by se říci hned jižně za kopcem. Je chráněná před všemi směry větru, kromě jižního až jihozápadního.
  • 2. den - neděle: zátoka Muline, Ugljan - zátoka Sakarun, Dugi otok (západní strana jeho severní části). 17 nm. Bójka 300 HRK. Zátoka je dražší, je to velmi exponované místo, proto doporučuji vyrazit na ní co nejdříve. S dětmi na vás však čeká celodenní koupačka na písečné pláži v mělké vodě. Pokud jsou všechny bójky obsazené vyplatí se čekat na kotvě za bójkovým polem a být ve střehu nějaká se jistě uvolní.
  • 3. den - pondělí: zátoka Sakarun, Dugi otok - zátoka Lovka. 9 nm. Zátoka je v zálivu Pantera, západně od majáku Veli Rat. Stání na kotvě. Zátoka je návětrná na směry větru ze severu až severozápadu. Nicméně pokud je síla větru do 15 kn je to zátoka bezpečná. Kotví se na 4 metrech v písku, takže 20 metrů řetězu zajistí klidnou noc. Alternativou je zátoka Lucica, kde jsou bójky před kempem Mandarino (většinou jsou obsazené), ale dá se také bezpečně zakotvit - pozor na hloubku, ideální hloubka je pro kotvení až přímo v zátoce blíže břehu. Počítejte s možností otočení směru větru.
  • 4. den - úterý: zátoka Lovka - marína Veli Iž, ostrov Veli Iž. 17 nm. Cena za stání 400 HRK. Jako u většiny marín v sezóně je třeba dorazit na místo do 15 hodin potom se marína velmi rychle zaplní. Rezervace není možná. Marína není velká. Jsou zde příjemné restaurace (konoba Keko), kavárny, dva obchody. Kolem přístavu se dá se dojít na pláž. Lze se koupat také hned vedle maríny. Důvodem zastávky je hlavně načerpání vody a zapojení lodě na břehovku.
  • 5. den - středa: Veli Iž - zátoka Vodenjak, Mali Iž. 3,5 nm. 180 HRK. Velmi oblíbená (a proto je dobré na ní vyrazit co nejdříve, tak abyste v 9 hodin byli na místě). Příjemné kryté místo na koupání. V její západní části jsou bójky blíže u sebe. Lodě jsou vyvázány lany na bójku a na břeh.
  • 6. den - čtvrtek: zátoka Vodenjak - zátoka Zaklopica, Pašman (východní strana úplně jižní části ostrova). 18 nm. 180 HRK. Velmi oblíbená a dobře chráněná zátoka. Kromě východního až severovýchodního směru větru.
  • 7. den - pátek: zátoka Zaklopica - domovská marína Zadar. 17 nm. Cestou kotva a oběd v zátoce Lucina u městečka Pašman na stejnojmeném ostrově. A pokračujeme do cíle do domovské maríny.

Přeji šťastnou plavbu a dobrý vítr!

Petr Ciboch